🚨Nasz newsletter na Substacku: koor.substack.com
💰💰💰 Od teraz możecie wesprzeć nasz projekt finansowo! 💰💰💰 ❯❯❯ Póki co otworzyliśmy profil na portalu Patreon: https://www.patreon.com/KronikiOdchodzeniaodRozumu
‼️ Już wkrótce pojawią się nowe opcje ‼️
Witajcie! Dzisiejszy odcinek poświęcony jest fundacji Centrum Praw Kobiet i medialnym oskarżeniom o mobbing wobec jej byłej prezeski, Urszuli Nowakowskiej. Dr Magdalena Grzyb, która u nas po raz kolejny gości, jest, razem z dr Katarzyną Szumlewicz, członkinią Rady Nadzorczej tej fundacji. Obie uczestniczyły w śledztwie, które miało określić, co się naprawdę stało w pierwszym kwartale roku 2023, gdy Gazeta Wyborcza i Onet, a za nimi inne media, zaczęły zamieszczać alarmujące artykuły na temat Centrum Praw Kobiet. Jeśli można zaspoilerować, sugerowany mobbing nie miał miejsca - mimo udziału w całej hecy związku zawodowego, nie został nawet złożony pozew do Sądu Pracy. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy oraz audyt nie wykazały zaś tego typu nieprawidłowości. Media jednak wydały wyrok dosłownie w jeden dzień. Wszystko to zostało opisane w obszernym raporcie z tego śledztwa (ze zwięzłym streszczeniem na początku), który można pobrać tutaj: https://cpk.org.pl/wp-content/uploads...
02:20 Centrum Praw Kobiet jako „stara“ organizacja feministyczna, atakowane jest przez nowe nurty,, dla których kobiety są mniej ważne od LGBTQ+ i zachwalania prostytucji. W tym przypadku należy też wspomnieć o konkretnych pracownicach, które postanowiły zaszkodzić Nowakowskiej w imię własnych pretensji oraz, jak się później okazało, ambicji rządzenia organizacją. Władzy w CPK nie udało im się przejąć (choć Nowakowska ustąpiła z funkcji prezeski), ale czarny PR, rozpowszechniany przez media, zrobił swoje.Dopiero nowa Rada Nadzorcza, ta z Grzyb i Szumlewicz, postanowiła dowiedzieć się, co zaszło naprawdę.
07:40 Rola związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w rozpowszechnianiu oskarżeń bez pokrycia, wysuwanych pod adresem Urszuli Nowakowskiej. Jeśli to było nieuprawnione posługiwanie się nazwą i logo związku, dlaczego Inicjatywa Pracownicza nie wydała o tym żadnego oświadczenia?
19:10 Kalendarium „zamachu“ na Nowakowską. Prawdopodobnie pomysł na niego pojawił się już ponad dwa lata temu, jeszcze przed założeniem przez jedną z jego prowodyrek (wyznaczoną później na przymusowe zastąpienie prezeski!) Inicjatywy Pracowniczej w CPK. Nasze pytanie brzmi, dlaczego związek nie skierował sprawy do Sądu Pracy, a jedynie do mediów, gdzie „udowodnić“ da się wszystko?
26:20 Dokument, który miał „udowadniać“ znamiona mobbingu i który stanowił podstawę do oskarżeń medialnych oraz prób nałożenia na CPK przymusowego nadzoru komisarycznego. Wrzucamy jego skan, bo jest to coś niebywałego: jest on prawie w całości zaczerniony i tym samym nie stanowi dowodu w żadnej sprawie. Sporządziła go komisja antymobbingowa, wyznaczona przez poprzednią Radę Nadzorczą. Reasumując, media i związek zawodowy powoływały się na ten dokument, a oskarżycielki powoływały się na media i związek zawodowy, usiłując wcielić w życie swój plan wysadzenia Nowakowskiej z siodła.
30:25 Sympatia obojga prowadzących Kroniki do związków zawodowych. Czy można wciąż ją żywić, zważywszy na blamaż Inicjatywy Pracowniczej? Czy związki są popularne w społeczeństwie? A w środowiskach medialnych? Czy przywołuje się je tylko wtedy, gdy pasują do przyjętej narracji?
38:05 Co dalej? Czy można liczyć, że media przeproszą Urszulę Nowakowską za nieprawdziwe zarzuty, a Inicjatywa Pracownicza zamieści chociaż sprostowanie? Nie liczymy na to. Jak wynika z tej sprawy, jeśli chodzi o szacunek dla dowodów, można polegać tylko na urzędnikach (z Warszawskiego Ratusza i Państwowej Inspekcji Pracy). Być może można też liczyć na sądy, ale na pewno nie szybko.
43:25 Kącik Krindżu, a w nim o kalendarzu liturgicznym religii LGBTQ+ (z okazji Wielkiego, przepraszamy, Tęczowego Piątku) i o książeczce „Let's Talk About It“, sprzedawanej w Biedronce. Zawiera ona treści wprawdzie zgodne z faktami, ale takie jakby niezbyt się nadającej dla wczesnych nastolatków, do których jest adresowana.
Katarzyna Szumlewicz – doktor pedagogiki, magister filozofii, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Wydała dwie książki: „Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia” (2011) oraz „Miłość i ekonomia w literackich biografiach kobiet” (2017). Poza filozofią i pedagogiką interesuje się także literaturą i historią feminizmu. Obecnie zajmuje się myślą społeczna Marthy Nussbaum.
Bojan Stanisławski – polsko-bułgarski dziennikarz, wydawca i tłumacz. Jest redaktorem naczelnym portalu Барикада (https://baricada.org/) i korespondentem Bułgarskiego Radia Państwowego. W Polsce współpracuje z portalem Strajk.eu. Prowadzi cotygodniowy anglojęzyczny podcast pt. On the barricades (https://bit.ly/3obTVm0), regularnie komentuje wydarzenia polityczne na kanale Portalu Strajk (https://is.gd/ztjLPs) oraz na platformie Telegram (https://t.me/portalstrajk) Dawniej działacz PPS i OPZZ, antykapitalista.
Share this post