💰💰💰 Możecie nam postawić kawę: https://buycoffee.to/kroniki
💰💰💰 Albo wykupić subskrypcję w portalu Patreon:/ kronikiodchodzeniaodrozumu
Witajcie na „Kronikach odchodzenia od rozumu”! Tym razem bierzemy pod lupę reakcje na wybory i zanurzamy się po szyję w lata 90. – źródło dzisiejszych, szczególnie efektownych, odpałów.
02:15 Reakcja na wynik wyborów u Mariusza Szczygła. Dość typowa dla jego środowiska, a jednocześnie całkowicie kuriozalna. ZSRR, homofobia, prostytucja (w przeciwieństwie do sex worku, czyli jej innej nazwy), klapsy i węgiel lądują wszystkie w jednym worku. Ten worek ma określać, kim jest nowy prezydent Polski, znany z antykomunizmu.
11:45 Spis ten ma genezę w postaci wpisu sprzed wyborów, gdzie Szczygieł wymienił alfabetycznie tożsamości, którym mówi on „zdecydowane nie”. Zaczyna się od antyfeministy i antysemity, a kończy na złodzieju, w środku są zaś między innymi przemocowiec i transfob. Inne przykłady współczesnej pseudolewicowości, czyli osoby, która urodziwszy się w latach 90, opisuje realia swojej młodości jako „postsowiecką Polskę”.
20:30 Historia SLD, czyli zagospodarowania sentymentu do PRL, wzmacnianego antyspołecznymi szaleństwami Balcerowicza. Dziś ten sentyment prawdopodobnie także istnieje, ale żadna partia go nie reprezentuje. SLD przestało to robić, gdy Leszek Miller zaczął być zapraszany na salony. Prezydent z tej partii, Aleksander Kwaśniewski, tym się wyróżniał wśród innych prezydentów Polski, że nie dął w antykomunistyczną tubę. Cukierkowa wizja transformacji kontra realne doświadczenia ludzi.
29:40 Co się działo, gdy do drugiej tury wyborów prezydenckich w 1990 roku przeszedł Stanisław Tymiński, a nie faworyt salonu Tadeusz Mazowiecki? Analizujemy reakcję mediów, w tym po prostu wulgarny hejt, jaki spadł na kontrkandydata Lecha Wałęsy. Te wyzwiska właściwie wciąż się powtarzają!
40:00 Stały motyw polskich kontr-kampanii, czyli zarzucanie dewiacji, przestępstw związanych z seksem, bycia agentem i niewłaściwego pochodzenia społecznego lub etnicznego. Kilka nagrań archiwalnych z hasłami Tymińskiego (podobnie apolitycznymi jak dzisiejsze) i z reakcjami na jego wynik wyborczy. Ponadto kariera hasła „Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji”, które wymyślił w 1993 roku Leszek Moczulski, ale w 2024 podjął je… Donald Tusk.
48:50 Kącik krindżu, a w nim kreacja wyborcza Michała i Aleksandry Żebrowskich, którzy odwołali się naraz do szlachetczyzny i ułaństwa oraz fajności wyrażonej przez sportowe obuwie. By krindż się dopełnił, weszli do lokalu wyborczego tańcząc poloneza. Nie wiemy tylko, czy puścili go z komórki, czy tańczyli w ciszy. Drugi krindż to zaś wypowiedź Rafała Ziemkiewicza, zrównującego wspólne picie piwa przez mężczyzn do rozbierania się przed kimś przez kobiety. Takie imaginarium także wiernie towarzyszy III RP.
Share this post