💰💰💰 Możecie nam postawić kawę:
💰💰💰 Albo wykupić subskrypcję w portalu Patreon:
Witajcie! Dzisiaj drugi odcinek z Kają Szulczewską. Zaczynamy od kontynuacji tematu wychowania w świecie cyfrowym (na podstawie „Niespokojnego pokolenia” Jonathana Haidta), potem zaś przechodzimy do artykułu Krystyny Romanowskiej na temat J. K. Rowling i krindżowych reakcji na niego.
01:50 Najważniejsze wątki książki Haidta. Cyfrowe niebezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych, które zbyt wcześnie otrzymały dostęp do mediów społecznościowych opierających się na mechanizmach hazardowych. Kalendarz prawidłowego „rozszerzania diety internetowej” stosownie do wieku. Powinno to następować stopniowo, w przeciwieństwie do eksploracji przestrzeni fizycznej, która powinna zdaniem Haidta następować szybko. Stoi temu jednak na przeszkodzie „sejfityzm” rodziców – czyli chronienie dzieci za wszelką cenę przed zarazkami, owadami i rozbiciem kolan.
11:45 Podejście pedagogiczne. Istnieją fazy rozwojowe, w których niepokój i stres są nieuniknione. Co się dzieje, gdy przebiegają one głównie w świecie cyfrowym? Czy istnieją wskazówki, mapy jak się w nim poruszać? Całkiem wyjść z social mediów, czy ograniczyć je i analizować swoje reakcje? Dorastanie dziewcząt w cieniu ciągłego oceniania kobiecego wyglądu, co się działo na długo przed powstaniem platform cyfrowych.
22:00 Toksyczne treści, które pojawiły się wraz z nimi. Uzależnienie od smartfonów. O „zarażaniu społecznym” i ostracyzmie już mówiliśmy. Jak reagować? Autorefleksja, stoicyzm i nonkonformizm. Nowe – albo stare, ale na większą skalę – formy agresji wśród dziewcząt.
34:00 „Causal hate” i „terapia Sparty” w przypadku nasilonego ostracyzmu. Krytyczne myślenie, wolność słowa, odwaga sprzeciwiania się panującym opiniom. To działało przed pojawieniem się internetu i działa teraz, w dobie mediów społecznościowych.
42:30 Artykuł Krystyny Romanowskiej, poświęcony brytyjskim sporom o płeć. Jak to się stało, że się ukazał na łamach „Gazety Wyborczej”? Jak dotąd uporczywie ignorowano w niej „słonia w pokoju”, zgodnie z nakazami ideologicznej arystokracji.
50:25 Kącik krindżu, a w nim wypowiedzi Centrali Hejtu z typowymi dla tej postaci wulgaryzmami, powtórzeniami i robieniem z siebie ofiary, słynnego z bezstronności Piotra Jaconia, dla którego artykuł był nudny, a także Michała Radomira Wiśniewskiego, który na łamach „Polityki” oburzył się twarzą Rowling na okładce i poruszaniem przez „Wyborczą” tematu interesującego dla jej czytelników, ale niezgodnego z prezentowaną przez niego ortodoksją. Na koniec zaś wypowiedź trans kobiety Edyty Baker, odsyłającej Rowling i popierające ją kobiety… do „garów”.
Share this post