Kroniki Odchodzenia od Rozumu
Kroniki Odchodzenia od Rozumu Podcast
Błota internetu
0:00
-59:34

Błota internetu

Witajcie na Kronikach Odchodzenia od Rozumu! Dziś wraz z Jakubem Trojanowskim zajmujemy się zagadnieniem błot internetu. Zaczynamy od błot brytyjsko-amerykańskich, które bulgoczą wokół praw dotyczących transpłciowości, po czym przechodzimy do błot rodzimych i ich reakcji na zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy. Co łączy te błota? Dowiecie się na końcu.

02:20 Jakub Trojanowski o wyroku Brytyjskiego Sądu Najwyższego z punktu widzenia gejów i lesbijek. Jeśli płeć jest umowna, trudno mówić o homoseksualizmie. Dlaczego kobiety boją się wpuszczania do swoich intymnych przestrzeni zarówno trans kobiet, jak i trans mężczyzn, podczas gdy mężczyźni nie boją się ani jednych, ani drugich? Ustalenia dotyczące tego zagadnienia, mające na celu bezpieczeństwo kobiet, a nie — jak twierdzą błota — udrękę osób trans.

06:20 Lista brytyjskich aktorów, którzy sprzeciwiają się temu, że Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii zdefiniował kobietę przez płeć, a nie identyfikację. Merkantylne i antykobiece motywy podpisywania takich list. Ostrze tej skierowane jest przeciw J.K. Rowling, która wraz z For Women Scotland i Sex Matters dążyła do ustanowienia praw chroniących kobiety, jakie właśnie weszły w życie.

12:35 Historia bojkotów Rowling, które nigdy nie zdołały jej zaszkodzić. Najnowszy polega na podpisywaniu wspomnianej listy oraz wygłaszaniu obraźliwych słów i porównań pod jej adresem. Pedro Pascal, amerykański aktor wyskakujący co i rusz z lodówek robi to wszystko nosząc t-shirt z napisem „Protect the dolls”. Objaśniamy, kim są »dolls« i dlaczego to określenie, oznaczające mistrzów w odgrywaniu stereotypowej kobiecości na pewno nie odnosi się do wszystkich mężczyzn identyfikujących się jako trans. By stać się doll, trzeba mieć grube pieniądze.

15:10 Refleksje Katarzyny na temat nadreprezentacji osób trans w celebryckich rodzinach. Dlaczego tak się dzieje? Ich pieniądze umożliwiają operacje plastyczne i zakup transkobiecego „rynsztunku” — szytych na miarę ubrań i drogich kosmetyków. Rodziny te przekazują też narcystyczne wzorce. Dzieci, których uroda lub charakter nie pozwalają na karierę w aktorstwie czy modelingu, nie wpadają na pomysł, żeby zostać uczonymi, lekarzami, wynalazcami. Wolą się zidentyfikować jako trans, co zapewnia im atencję i status ofiar, którymi się czują, choć nimi nie są.

21:15 Wracając do nagonki na Rowling, przypominamy jej zdjęcie z cygarem, podpisane tekstem z Drużyny A — „I love when a plan comes together”. Błota internetu nie uznały tego za cytat z popkultury, ale zestawiły zdjęcie pisarki ze zdjęciem Andrew Tate’a, który także palił cygaro. Zdaniem błot łączy ich także poglądy, ponieważ obrona kobiet i atakowanie kobiet jest — według ich logiki — jednym i tym samym „nienawistnym” podejściem. Pascal mówi, że zachowuje się ona jak „ohydny przegryw”. Dziwna refleksja na temat kogoś świętującego zwycięstwo, ale Pedro udowodnił, że żaden absurd nie jest mu straszny.

27:45 Polskie błota internetu wobec bestialskiego zabójstwa 16-letniej Mai z Mławy. Najpierw sprawca miał nie być biały lub przynajmniej nie być Polakiem. Gdy okazał się białym Polakiem, zaczęto doszukiwać się winy w jego ofierze. Może się z niego śmiała? Może go rozkochała i rzuciła? Skoro ją pobił dwa lata wcześniej, dlaczego się z nim spotkała? Kobiety lubią łobuzów, kobiety potrafią doprowadzić do szału. Ta zaś przypuszczalnie brała narkotyki. Nic się nie dzieje bez przyczyny! Zauważamy podobieństwo tej sprawy i reakcji na nią do recepcji serialu "Dojrzewanie".

37:25 Co predysponuje młodych mężczyzn — oczywiście nie wszystkich — żeby mordować koleżanki za urazy typu nieodwzajemnione uczucia czy kpiny z męskości? To drobiazgi, a kobiety takich zbrodni wobec mężczyzn z takich powodów praktycznie nie popełniają. Boyan opisuje niemal identyczne morderstwo z ostatnich dni w Bułgarii. 17-latek zabił 19-latkę, która mu się podobała, także ze szczególnym okrucieństwem. Bo nie chciała iść z nim do łóżka, a z jego kolegą już tak.

48:00 Reakcje mieszkańców miasta, w którym doszło do tej zbrodni. Zaatakowali oni posterunek. To skłania nas do pytań: jakie reakcje są prawidłowe, a jakie błotne? Gniew na opieszałość organów ścigania jest uzasadniony. Gniew na ofiarę i obwinianie jej nigdy nie są słuszne. To emocje mizoginiczne.

54:10 Kącik krindżu, a w nim po raz kolejny Maria Minakowska, czyli dawny Marek Minakowski, który porównuje się do… Rosy Parks. Dlaczego? Bo planuje jechać w przedziale sypialnym dla kobiet. Pokazuje bilet z męskimi danymi. Zamierza więc zrobić manifestację — czym mniej komfortową dla współpasażerek, tym lepiej. Na koniec robi z siebie potencjalną ofiarę policji, czyli transpłciową Rosy Parks. Dla nas to obraz narcyza robiącego z siebie ofiarę.

Discussion about this episode

User's avatar