Kroniki Odchodzenia od Rozumu
Kroniki Odchodzenia od Rozumu Podcast
Kuszenie młodego Wertera
0:00
-58:25

Kuszenie młodego Wertera

🚨Nasz kanał na Telegramie: https://t.me/kronikiodchodzenia

💰💰💰 Od teraz możecie wesprzeć nasz projekt finansowo! 💰💰💰 ❯❯❯ Póki co otworzyliśmy profil na portalu Patreon:  / kronikiodchodzeniaodrozumu   ‼️

Już wkrótce pojawią się nowe opcje ‼️

Witajcie na Kronikach! Tym razem gości u nas dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz i publicysta, autor książek „Zakazana psychologia“ oraz „Giganci psychologii“. Podejmujemy z nim temat profilaktyki zachowań suicydalnych, a spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co zwiększa ilość zamachów na własne życie, a co ją zmniejsza?

01:20 Czym jest efekt Wertera? Książka Goethego „Cierpienia młodego Wertera“, której bohater odbiera sobie życie, wywołała fale naśladownictwa wśród młodych ludzi. Podobnie działo się po śmierci Marilyn Monroe. Efektem Wertera jest jednak także przedstawianie tego tematu w aurze paniki i skandalu oraz manipulacja danymi, by wywoływały one natychmiastowe przerażenie. A jak wyglądają prawdziwe dane?

13:40 Praktyczna strona kryzysów suicydalnych. Nie dotyczą one tylko psychiki. Przyczyny odebrania sobie życia w większości są zewnętrzne. Medialna panika, choć oficjalnie ma na celu przeciwdziałanie samobójstwom, prowadzi do coraz głębszego oswojenia z tą możliwością.

23:30 Efekt Papageno, czyli jak informować o kwestiach związanych z samobójstwem, by od niego odwodzić? Papageno, bohater „Czarodziejskiego fletu“ Mozarta, chciał odebrać sobie życie, ale z tego zrezygnował. Chodzi więc o alternatywne sposoby rozwiązywania swoich problemów. Są one w dużej mierze praktyczne.

26:25 Jak się ma do tych kwestii kultura honoru, godności i ofiar? Opis pod kątem psychologicznych tego, co Bradley i Manning zawarli w książce „The Rise of Victimhood Culture“. Fenomen „cyfrowego samookaleczania“, czyli sposobu na zwrócenie na siebie uwagi w zaawansowanej „kulturze ofiar“.

40:00 Dziecko jako projekt ambitnych rodziców, czyli zajęcia dodatkowe jako przygotowanie do osiągania sukcesów, a gdy ten trening ten staje się zbyt męczący, dopisanie do zajęć pozalekcyjnych wizyt u psychologa. Tymczasem sposób na uniknięcie kryzysów związanych z dojrzewaniem jest zgoła inny, a zarazem dużo prostszy.

46:00 Wspólnota i kontrola jako sposoby na przeciwdziałanie kryzysom psychicznym. Oczywiście kontrola ograniczona, a wspólnota - nieanonimowa. Przydaje się także wypracowanie w dzieciach rezyliencji (odporności psychicznej). Warto zauważyć, że w Polsce nikt się tym nie zajmuje. Psycholog w każdej szkole ma odpowiadać na już rozwinięte kryzysy, a przecież skądś się one muszą brać i można im wcześniej zapobiec.

Katarzyna Szumlewicz – doktor pedagogiki, magister filozofii, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Wydała dwie książki: „Emancypacja przez wychowanie, czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia” (2011) oraz „Miłość i ekonomia w literackich biografiach kobiet” (2017). Poza filozofią i pedagogiką interesuje się także literaturą i historią feminizmu. Obecnie zajmuje się myślą społeczna Marthy Nussbaum.

Bojan Stanisławski – polsko-bułgarski dziennikarz, wydawca i tłumacz. Jest redaktorem naczelnym portalu Барикада (https://baricada.org/) i korespondentem Bułgarskiego Radia Państwowego. W Polsce współpracuje z portalem Strajk.eu. Prowadzi cotygodniowy anglojęzyczny podcast pt. On the barricades (https://bit.ly/3obTVm0), regularnie komentuje wydarzenia polityczne na kanale Portalu Strajk (https://is.gd/ztjLPs) oraz na platformie Telegram (https://t.me/portalstrajk) Dawniej działacz PPS i OPZZ, marksista.

Discussion about this episode

User's avatar